Oznaczenie Skrzyni biegów , Kod skrzyni biegów

Przy zakupie skrzyni biegów do pojazdów marki:
Audi, Seat, Skoda, VW,
Fiat, Citroën, Iveco, Nissan, Opel, Peugeot, Renault

potrzebny jest kod / oznaczenie skrzyni biegów.
Skrzynie biegów do pojazdów marki:
FORD i Mercedes
dobieramy na podstawie danych technicznych pojazdu
Marka, Model, Rok produkcji, Poj. silnika

Audi- Skoda - Seat - VW

W pojazdach grupy VAG kod skrzyni znajduje się na wlepce w bagażniku przy kole zapasowym. Na powyższym zdjęciu po lewej jest kod silnika - ADR a po prawej KOD SKRZYNI BIEGÓW - DMU

Kody skrzyni biegów w Audi, Seat, Skoda, VW są trzy literowe. Wyjątek starsze typy skrzyń np. do VW Golf III kod skrzyni może być 4Z
Jeżeli w bagażniku nie ma naklejki to KOD skrzyni biegów można odczytać z obudowy skrzyni biegów na której jest wygrawerowany.

KOD/SYMBOL skrzyni biegów często jest mylony z numerem obudowy skrzyni np. dla VW CADDY z 2004r. KOD skrzyni może być GQR natomiast nr OBUDOWY to: 04A 301 107 D

Znając KOD skrzyni biegów w przypadku Grupy VAG możemy dobrać skrzynię biegów o innym oznaczeniu, gdyż występują one pod różnymi kodami.

Kod skrzyni biegów można też odczytać za pomocą komputera do diagnostyki samochodowej - automatyczne skrzynie biegów

Uwaga! - dobór skrzyni biegów na podstawie podstawowych danych technicznych pojazdu odczytanych z numeru VIN może skutkować innym przełożeniem skrzyni biegów lub nie będzie można jej zamontować w pojeździe, gdyż różnią się detalami.

Po numerze VIN można ustalić kod skrzyni biegów w autoryzowanym serwisie danej marki pojazdu.

Pozycje numeru VIN od 12 do 17 to numer seryjny pojazdu i ten numer pozwala odnaleźć w bazie producenta wszystkie szegółowe informacje na temat pojazdu w tym kod silnika, skrzyni biegów i wyposażenia. Dostęp do tych informacji jest możliwy poprzez dekoder fabryczny do którego dostęp mają autoryzowane serwisy.

Fiat, Citroën, Iveco, Nissan, Opel, Peugeot, Renault

W pojazdach Fiat, Citroën, Iveco, Nissan, Opel, Peugeot, Renault KOD skrzyni biegów jest wymagany. Nie dobieramy skrzyni biegów na podstawie danych technicznych pojazdu, ze względu na różnorodność przełożeń. Wyjątkami są skrzynie biegów o oznaczeniu M40 w Fiacie Ducato 3.0 JTD lub M32 stosowane w Oplach 1.7 lub 1.9 CDTi

Iveco - Numer skrzyni biegów znajduje się na tabliczce. Przykładowy numer skrzyni biegów - Part. no. 8872512

Citroen, Nissan, Peugeot, Renault - KOD wygrawerowany na obudowie skrzyni biegów lub przymocowanej tabliczce.

Przykładowe kody:
PK5011, PF1AA012 , JC5011, JR5009, PF1AA013, PF6001

OPEL - wygrawerowany na obudowie może być w ciągu innych liter, cyfr np: A1482F13W374, gdzie F13 to typ skrzyni a W374 to przełożenie.
Kody skrzyń opel: F13 , F17, F18 , F23 , M32

FIAT - wygrawerowany na obudowie może być w ciągu innych liter, cyfr
np: 2HE99, 20GP05, 20UM04 , 20KM20, M40


Skrzynia biegów po numerze vin - NIE DOBIERAMY SKRZYŃ BIEGÓW PO NUMERZE VIN, gdyż nie gwrantuje to dobrania właściwej skrzyni biegów!
Bytom Odrzański Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów FNW013 Akceptujemy Płatności kartą Visa Maestro Mastercard